Site menu:home -> debiut kota

Debiut kota na wystawie... czyli, porady
dla początkującego wystawcy

Wystawienie kota po raz pierwszy na wystawie jest zawsze niesamowitym i niezapomnianym przeżyciem.
Cała "zabawa" zaczyna się na długo przed samą wystawą. Jeśli nie wiesz jak się do niej przygotować, a na pewno nie wiesz, skoro to Twój debiut, musisz po wszelkie wskazówki udać się do:

Dokumenty
Skoro jedziesz na wystawę, zastanów się czy Twój kociak zarejestrowany jest w klubie bądź stowarzyszeniu felinologicznym, którego Ty jesteś już członkiem. Jeżeli nie, to szybko to zrób. Spis klubów znajdziesz w internecie www.felispolonia.pl
Gotowe? No to możesz czytać dalej...

Kolejnym krokiem jest wypełnienie zgłoszenia kota na wystawę (formularz zgłoszenia możesz pobrać z naszej strony internetowej) lub kliknij tu: Zgłoszenie kota na wystawę
Zgłoszenie takie musi być potwierdzone przez Twój klub. Teraz wysyłasz zgłoszenie i ksero przelewu pod adres organizatora wystawy. Formy dostarczenia takiego dokumentu są różne i zależą od organizatora - może to być fax, list lub forma on-line. Opłaty za wystawę wnosi się przelewem (przekazem) lub na miejscu, ale wtedy przeważnie są one nieco wyższe.
Dokumenty, które musisz mieć na wystawie: Jeśli wybierasz się na wystawę poza granice naszego kraju, do Czech, Słowacji, Niemiec, czy jeszcze dalej niezbędne będą dodatkowo: Jeśli będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości czy wszystkie dokumenty są w porządku, wybierz się do swojego klubu po koleżeńską i zarazem fachową poradę.

Kot
Przygotowanie kota na wystawę jest bardzo ważne, bo świadczy nie tylko o kocie, ale przede wszystkim o jego opiekunie. Podstawą jest czyste oraz zadbane i wyczesane futerko. Kota należy wykąpać kilka dni przed wystawą, używając specjalnych szamponów i odżywek, różnych dla różnych ras kotów. Jeśli twój kot jeszcze nie wie o tym, że lubi kąpiele w wannie, to po trzeciej, albo czwartej wystawie stanie się to jego jednym z ulubionych zajęć. Suszenie kota odbywa się w zależności od rasy oraz długości i struktury włosa w sposób naturalny, czyli tylko za pomocą miękkiego ręcznika lub przy użyciu suszarki. Każdy kot, jak małe dziecko musi po kąpieli pozostać przez jakiś czas w ciepłym pomieszczeniu. Pamiętaj, że koty są bardzo delikatne.
Nie można zapomnieć o tzw. kocich łzach - trzeba oczyścić oczy oraz uszy kociaka. Najlepiej nadają się do tego waciki kosmetyczne.
Kot musi też obowiązkowo mieć przycięte pazurki. Myślę, że pierwszy raz powinien zrobić to weterynarz dopóki nie zaopatrzymy się w specjalne cążki oraz umiejętności wykonywania tak skomplikowanej czynności.
Zdenerwowany, zestresowany i przerażony kot na wystawie, to bardzo przykry widok, dlatego od małego należy przyzwyczajać kota do ludzi, nie może się bać obcych osób, nie powinien zbytnio protestować przebywając na rękach obcej osoby, dlatego zachęcajcie gości w domu do głaskania i zabawy z malcem.
Istotne jest również to, by nie zganiać gwałtownie kociaka ze stołu, gdy temu "niechcący" zdarzy się tam zawitać. Kot oceniany jest bowiem na stoliku sędziego... będzie mu się to źle kojarzyło.
Każdy kot, tak jak małe dziecko musi mieć odpowiedni ekwipunek na wystawę. Klatki wystawowe w Polsce najczęściej mają wymiary: 65 cm wysokość x 60 cm szerokość x 60cm głębokość. Czasem na wystawie istnieje możliwość (za dodatkową dopłatą) otrzymania podwójnej klatki, wtedy podstawa klatki ma wymiar 60 x 120 cm. Dekoracja klatki służy też ozdobie kota i wyeksponowaniu go w odpowiedni sposób dla zwiedzających wystawę. Wszelkie formy dekoracji klatki zależą od pomysłu i gustu wystawcy. Bardzo ważne są nie przeźroczyste zasłonki, które obowiązkowo potrzebne są na wystawie do oddzielania kotów od siebie w poszczególnych klatkach. Trzeba uszyć zasłonki (mocowanie dowolne: gumka , troczki, ściągacz) oraz mieć kawałek sztywnego materiału na wyłożenie dna klatki np. (dywanik, koc, wykładzina łazienkowa lub gąbka). Można również do klatki wsadzić tzw. kocią norkę ? budkę, aby nasz ulubieniec czuł się bezpiecznie. Pamiętajmy, że dla kota pierwsza wystawa to duże wyzwanie, nowe miejsce, dużo ludzi, hałas inne zapachy i inne koty, trzeba więc zapewnić mu komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa. Bardzo przydatna i niezbędna jest przeźroczysta cienka pleksi, która powstrzyma oglądających, a zwłaszcza dzieci przed wkładaniem palców do klatki kota. Oczywiście należy mieć miseczkę na picie i jedzenie oraz małą kuwetę, która zmieści się do klatki.
O tego typu informacje, dotyczące pielęgnacji kota i wyposażenia na wystawie warto poprosić hodowcę, od którego zakupiło się kota. Tak przygotowany ulubieniec jest gotowy do wystawy.

Wystawa
Na wystawie najpierw trzeba przejść przez kontrolę weterynaryjną. Lekarz weterynarii ogląda kota, zaświadczenie i książeczkę zdrowia. Następnie od organizatorów dostajemy katalog (czasami trzeba go kupić) oraz numer klatki dla kota, a także identyfikator wystawcy, aby bezproblemowo poruszać się po terenie wystawy.
Następnie należy sprawdzić w katalogu wszystkie dane kota i w razie jakichkolwiek niezgodności zgłosić je natychmiast do organizatora, najczęściej w sekretariacie wystawy. Kiedy już wszystkie sprawy z danymi w katalogu są OK, czas odszukać swoją klatkę. Część organizatorów numeruje klatki, a część pozostawia możliwość wyboru samym wystawcom.
Przed rozpoczęciem wystawy sprawdzamy, kto będzie oceniał naszego kota. Lista ras i odmian barwnych kotów, ocenianych przez poszczególnych sędziów, jest wywieszana przed rozpoczęciem wystawy czasami też znajduje się w katalogu. Kolejność oceny kotów najczęściej jest taka, jak na liście. Pamiętajmy by uważnie śledzić przebieg oceny i nie spóźnić się z przyniesieniem kota do oceny.

Ocena sędziowska
Kota do oceny najczęściej przynosi właściciel i on sam prezentuje go sędziemu. Czasem wyręczają nas stewardzi (są to osoby z obsługi ringu, ubrane najczęściej w takie same koszulki).
Sędzia ogląda kota i swoje uwagi wpisuje do karty oceny, którą wraz z dyplomem wystawca otrzymuje pod koniec wystawy. Sędzia omawia ocenianego kota. Wystawca nie powinien komentować oceny sędziego. Pamiętaj, że ocena sędziego jest jedyna i niepodważalna.
Musisz uważnie obserwować innych hodowców i jeżeli do tej pory nie nauczyłeś się prezentować swojego kota, to zostało ci niewiele czasu. Zawsze możesz poprosić kogoś o pomoc (najlepiej kogoś, kto ma kota tej samej rasy).

Na wystawach koty mogą otrzymywać następujące oceny: Lokaty 1, 2, 3, 4 przyznawane są dla pierwszych czterech kotów w tej samej klasie. Koty oceniane są w kilkunastu klasach wystawowych, których spis znajduje się w katalogu wystawowym. Certyfikaty mogą być przyznane najlepszym kotom w klasie i są one niezbędne do otrzymania tytułów.
Kocury i kotki oceniane są oddzielnie. Kastraty i kastratki nie są porównywane z pozostałymi kotami. Młodzież (6-10 miesięcy) i kocięta (3-6 miesięcy) otrzymują tylko oceny z odpowiednią lokatą, ale nie mogą otrzymać certyfikatu. Koty o nieuznanych odmianach barwnych otrzymują oceny i klasyfikację, ale nie mogą otrzymać certyfikatów i nie mogą być nominowane do BiS. Kotom ras nieuznanych, miotom, kotom domowym przyznawane są miejsca I, II, III, VI. Koty ras nieuznanych nie mogą otrzymać nominacji do BiS.
Jeśli w danym kolorze lub grupie barwnej są min. 3 koty, niezależnie od wieku i płci, sędzia może wybrać najlepszego kota i przyznać mu tytuł Najlepszy w Kolorze - Best in Variety (BIV). Tytuł BIV może być przyznawany dla całej grupy kotów lub też z podziałem na klasy wystawowe. Kastraty nie mogą być łączone z innymi kotami i walczą one osobno o tytuł BIV Neuter. Tytuł ten jest bardzo ceniony przez hodowców.
Wybór kotów do finału, nazywanego Best in Show jest pozornie nieco bardziej skomplikowany. Sędzia nominuje do BiS swoje najlepsze koty. W każdej kategorii, a jest ich 4 + koty domowe, sędzia nominować może (acz nie musi) po jednym: dorosłym kocurze, dorosłej kotce, kastrowanym kocurze, kastrowanej kotce, młodzieży i kociaku. Porównuje on więc koty kilku ras np. abisyńskie, brytyjskie i cornish rex, czy też maine coon, norweskie leśne i syberyjskie. Nominacja do BIS jest dużym i bardzo cenionym wyróżnieniem.
Podsumowując, może się zdarzyć, że kota trzeba będzie przynieść do sędziego 3 razy, czego wszystkim wystawcom serdecznie życzę. Dlatego trzeba dość uważnie słuchać komunikatów przekazywanych przez stewardów i nie przegapić przywołania kota do sędziego, lub śledzić na tablicach w ringu, co się ostatnio praktykuje, by nie sraszyć kotów przez mikrofon.

Best in Show
Jest to finałowa gala wystawy. Biorą w niej udział tylko najpiękniejsze koty danego dnia wystawy. Odbywa się na zakończenie dnia wystawowego. Wszystkie nominowane koty umieszczone są w klatkach na ringu i prezentowane wyłącznie przez stewardów. Zespół sędziów wybiera najlepsze koty i kotki, które potem walczą między sobą o tytuł Best in Show a następnie Best in Category i Best of the Best, czyli "Najpiękniejszego z najpiękniejszych".
Droga do tytułu jest długa... kot podczas BIS może otrzymać tytuły:
W różnych krajach i różnych klubach system wyboru BiS może się nieznacznie różnić. Przepisy FIFe dotyczą tylko wyboru BiS, pozostałe tytuły i sposób prowadzenia BIS zależą od organizatorów wystawy.
Karty ocen i dyplomy wydawane są pod koniec wystawy, trzeba dokładnie sprawdzić, czy nie ma żadnego błędu i ewentualne pomyłki zgłosić od razu do organizatora do sekretariatu wystawy, bo po wystawie będzie już za późno.
świat kocich wystaw to przyprawiająca o zawrót głowy mieszanka różnych klas, tytułów i nagród. Tym, co się ocenia, jest zbieżność kota z ideałem dla danej rasy i odmiany barwnej, który jest określany jako standard rasy, czyli kota "idealnego" w swojej klasie, płci, kolorze i maści. Nie ma jednak kotów brzydkich!
Wszystkie są piękne i każdy z nich na pewno znajdzie uznanie w oczach ludzi kochających koty. Wystawy natomiast są świetną okazją do poznania innych hodowców, wymiany poglądów i osiągania wspaniałych sukcesów. Dla wielu z nas są to niezapomniane chwile. Atmosfera, jaka panuje na wystawach jest niepowtarzalna.

Cechy ważące o ocenie kota na wystawie: Wady dyskwalifikujące: Klasy wystawowe i certyfikaty:
01 - Klasa Europejskich Championów (EC) - Ocena honorowa HP
02 - Klasa Europejskich Premiorów (EP) - Ocena honorowa HP
03 - Klasa Grand International Champion (GIC) - Certyfikat na EC "CACE"
04 - Klasa Grand International Premior (GIP) - Certyfikat na EP "CAPE"
05 - Klasa International Champion (IC) - Certyfikat na GIC "CAGCIB"
06 - Klasa International Premior (IP) - Certyfikat na GIP "CAGPIB"
07 - Klasa Championów (CH) - Certyfikat na IC "CACIB"
08 - Klasa Premiorów (PR) - Certyfikat na IP "CAPIB"
09 - Klasa otwarta - Certyfikat na CH "CAC"
10 - Klasa Kastratów - Certyfikat na PR "CAP"
Klasa 09 i 10 dla kotów powyżej 10-ciu miesięcy nie posiadających tytułów.
11 - Klasa młodzieży ( 6-10 m-cy).
12 - Klasa kociąt ( 3-6 m-cy).
13a - Klasa nowicjatu
13b - Klasa kontrolna
14 - Klasa kotów domowych
15 - Klasa poza konkurencją (bez oceny tylko możliwość prezentacji na wystawie)
16 - Klasa weteranów
17 - Klasa miotów (minimum 3 kociaki z tego samego miotu)

Certyfikaty
Inne oznaczenia i skróty na wystawie:
% / Ohne / without - bez certyfikatu
BIV - Best in Variety -najlepszy w kolorze lub grupie barwnej
Nom BIS - nominacja do BEST IN SHOW
BOS - BEST Opposite SEX - najlepszy płci przeciwnej
BIS - BEST IN SHOW
BIC - BEST IN CATEGORY
BOB - BEST OF BEST
DYSQ. - dyskwalifikacja
ABS - absencja, nieobecność

Kategorie kotów rasowych i ich symbole
Kod EMS określający rasy kotów wg FIFe

Kategoria I
EXO egzotyczny
PER perski

Kategoria II
ACL amerykański curl długowłosy
ACS amerykański curl krótkowłosy
MCO maine coon
NFO norweski leśny
RAG ragdoll
SBI święty kot birmański
SIB syberyjski
TUA turecka angora
TUV turecki van

Kategoria III
ABY abisyński
BEN bengalski
BML burmilla
BRI brytyjski
BUR burmski
CHA chartreux, kartuski
CRX cornish rex
DRX devon rex
EUR europejski
GRX niemiecki rex
JBT japoński bobtail
KBL kurylski bobtail długowłosy
KBS kurylski bobtail krótkowłosy
KOR korat
MAN manks
MAU egipski mau
OCI ocikat
RUS rosyjski niebieski
SNO snowshoe
SOK sokoke
SOM somalijski
SPH sfinks
CYM cymric

Kategoria IV
BAL balijski
ORL orientalny długowłosy
ORS orientalny krótkowłosy
SIA syjamski
SYL seszelski długowłosy
SYS seszelski krótkowłosy

Kategoria V
Koty domowe
HK SH - domowy krótkowłosy
HK LH - domowy długowłosy

Szczegółowe informacje o regulaminach wystawowych znajdziesz na naszej stronie w zakładce O Klubie

Zapraszamy na wystawy!
źródło: Anna Wilczek