Site menu:hodowle -> opis rasy Cornish Rex

Koty Cornish Rex

Mówiąc rex mamy na myśli rasę kota o kręconej sierści. W zależności od rasy futro jest mniej lub bardziej skręcone, dłuższe lub krótsze. Pierwszą uznaną rasą reksów były reksy kornwalijskie. W 1950 roku na farmie w Kornwalii, w południowo - wschodniej Anglii w miocie kotki domowej urodził się kremowy kocurek o dziwnej, pofalowanej sierści. Otrzymał imię Kallibunker i jego właśnie uważa się za protoplastę cornish rexów. Po latach pracy hodowlanej, przy użyciu do hodowli wielu innych ras, np. brytyjskich krótkowłosych czy rosyjskich niebieskich, uzyskano dość osobników z falistą sierścią i wyrównanych w typie, by reksy kornwalijskie można było uznać za rasę. W Wielkiej Brytanii zarejestrowano je w roku 1967, a w Stanach Zjednoczonych w 1979.

USPOSOBIENIE
Reks kornwalijski to kot idealnie nadający się na domowego ulubieńca. Wymagający minimalnej pielęgnacji, pokryty delikatnym, nieliniejącym futrem a do tego obdarzony wspaniałym charakterem. Jest miły, czuły, towarzyski, okazujący uczucie wszystkim domownikom. Ciągle szuka towarzystwa swoich ludzi i rozmawia z nimi cienkim, nieco piskliwym głosem, a do powiedzenia ma zazwyczaj wiele. Najlepszym miejscem do spania są czyjeś kolana. Jakkolwiek jest kotem temperamentnym i żywiołowym, to daleka jest mu agresja. Używanie pazurów w kontaktach z ludźmi jest mu obce, więc świetnie nadaje się jako towarzystwo dla dzieci. Niewątpliwe zalety charakteru tych kotów powinny im zjednać duże i wierne grono miłośników.

WYGLĄD OGÓLNY
Cornish rex jest kotem średniej wielkości, szczupłym, ale dobrze umięśnionym. Ma długie, proste łapy o małych, okrągłych stopach.

GŁOWA
Głowa wąska, o płaskiej czaszce, mocnej brodzie, klinowata. Jej długość jest mniej więcej o jedna trzecią większa od szerokości. Patrząc z profilu, widzimy prostą linię, biegnącą od środka czoła do czubka nosa.

USZY
Uszy są duże, wysoko osadzone na głowie, szeroko otwarte ku przodowi.

OCZY
Oczy od średnich do dużych, owalne. Kolor żywy,jednolity, odpowiedni do umaszczenia.

OGON
Ogon jest długi, smukły i ostro zakończony. Powinien być pokryty pofalowaną sierścią.

SZATA
Szata jest najbardziej chyba charakterystyczną "wizytówką" cornish rexa. Składa się ona z krótkiego, aksamitnego włosa, układającego się w fale lub loki, pozbawionego włosów ościstych. W dotyku delikatna i jedwabiście miękka jak u żadnego innego kota. Również wibryssy, w tym brwi i wąsy powinny być skręcone.

WADY
Łysiny, włos za krótki, zmierzwiony, miejsca z gładkimi włosami, głowa w typie kota krótkowłosego, małe uszy, krępy tułów, słabe mięśnie.
Info: www.scardinius.gower.pl